Binance Borsasında TRY ile Coin Satın Alma Nasıl Yapılır?

Binance TRY Bir çok kişinin merak ettiği konu ; coin borsasında Türk parası ile coin satın alma konusudur. Farklı borsalar, farklı alt coinleri bünyesinde barındırırlar. Bazı borsalar da Türk lirası ile Coin para satın almaya izin verir. Binance borsası bunlardan biridir. Binance global kripto para borsasına giriş yapıp üye olduktan sonra, Papara hesabınızdan TL bazında para transfer edebilirsiniz.

Ancak, Binance kimlik doğrulama şartı getiriyor. Buna KYC işlemleri deniyor. bunu yapmasının nedeni, borsaya giren paranın kaynağını görmek, kara para girişini engellemek, ileride istenirse bu bilgileri talep eden devlete vermektir.

Şu an ülkemizde Türk parası ile kripto borsasına giriş yaparak, Coin para satın almak çok kolay. Aşağıdaki adımları izleyerek, Binance borsasında Türk parası ile nasıl BTC veya alt coinleri satın alabileceğinizi adım adım yazıyoruz.

 

Binance TRY

 

Binance borsasında Türk Parası ile Alt Coin Satın Almak

 

Önce Papara hesabınızı oluşturarak, başka bir platformdan Papara hesabınıza en az 110 TL ve üzerinde para aktarın. Daha sonra Binance borsasına üye olarak, aynı kimlik numarası aynı e-mail ve isim ile hesap açın. Para hareketleri için de kimlik doğrulama işleminizi yapın. Sonra Binance borsasında Sol üstte kripto al- TRY Yatırın sekmesine tıklayın. Ardından da Papara aracılığı ile para aktarımını yapmak için, bu sekmenin sizi yönlendireceği alana giderek, istenen onayları verin. Bir kaç dakika içinde, 100 TL başına 2 TL komisyon almak koşulu ile Binance hesabınıza para aktarılmış olacak.

Peki ya sonra?

Sonra yapacağınız şey, TL ile direkt olarak BTC satın almak ya da alt coin satın almak isterseniz de cüzdanım -spot cüzdanım sekmesinden, TRY bakiyenizin karşısında dönüştür sekmesine tıklayarak, TRY to BNB yapın. Paranız, Binance borsasının kripto parası olan BNB coin birimine çevrilecektir. Sonraki aşamada, Binance sitesinde Al-Sat sekmesine, oradan da klasik sekmesine tıklayarak, artık BNB karşılığında istediğiniz alt coinleri alabilirsiniz ya da BNB birimini USDT formuna çevirerek, daha fazla çeşitlilikte alt coin alımı yapabileceksiniz. An itibari ile para dönüşümünde, 200 TL yi önce BNB’ye sonra da USDT birimine çevirdiğinizde toplamda 10 TL gibi bir komisyon kaybınız olabilir.

Kurlar hakkında…

Kurlar her an değişebildiği için, hiç bir alt coini tavan yapmışken satın almamak, inmesini beklemek ve stop limit işlemi uygulayarak, zararı minimize etmek en istikrarlı yol olacaktır. Boğa sezonunda olduğumuz şu günlerde,- yatırım tavsiyesi değildir- birikimlerinizi coin piyasasında değerlendirmek için en uygun zaman olabilir. Boğa süreci, tüm coin paraların coştuğu sezonu ifade eden bir tabirdir. Bunun bir de ayı sezonu vardır ki, ayı sezonunda yatırım yaptığınız coin kripto paralar, yarı yarıya hatta daha yüksek oranda düşüşe geçer ve aylarca sürünmeye devam eder.

 

Binance TRY

 

Alt Coin Alırken ve Satarken Stop Limit Kullanmak

 

Binance ve büyük borsalarda hem kat kat kaldıraçlı işlemlere izin veriliyor hem de yatırımcının varlıklarını kaybetmemesi için stop limit can simidi kullanılabiliyor. Stop limit, basitçe 10 dolara aldığınız A kripto para biriminin, 9 dolara düştüğünde, otomatik satışının sağlanmasıdır. Üst limit kavramı da, A coin biriminin, örneğin 15-20-40 hatta sizin koyacağınız bir üst limite – dolara çıktığında satış emrinin verilmesi ve işlemin otomatik olarak gerçekleştirilmesidir.

Alt Stop Limit varlıklarınızın hepsini değil de yüzde 10-20 oranında erimesi durumunda satış yaparak kalan 80 birimi kurtarmanız içindir. Ancak bu piyasa o kadar çok dinamik bir piyasadır ki, her an ne olacağını kestirmek, geleceği kestirmek kadar zordur. Paranın sürekli takibi, haberlerin güncel olarak takibi ve hangi şirketin hangi Coin parayı piyasaya sürdüğünü dikkatle izlemek, seçilen coin birimin en azından 3 aylık geçmişine bakmak ön fikir verebilir.

Sonuç olarak

Neticede kripto para borsasına yatırılacak para, ağaçta yetişmiyor, ancak coin borsasından kazanılan para, Sotoshi Nakamoto’nun buluşu ile “para ağaçta yetişmiyor” kalıbı kırıldı. İşini bilenler, her yerde olduğu gibi, kripto para borsasında da kazanç sağlayabiliyor. Çünkü bu borsada 1 trilyon dolarlık işlemler yapılıyor ve dünyanın her noktasından katılımcıları var. Acemilik -öğrenme döneminde de para kaybetmek kaçınılmaz olduğundan, bu derinliği bilinmeyen okyanusa temkinli girmek gerekiyor. Yatırımcının –işini bilmezse- tüm yatırımın kaybedebileceği uçsuz bucaksız bir alandır kripto para borsası…