kripto para

Bitcoin Hakkında 8 Gerçek!

Bitcoin gerçekleri…

Bilinirliği en fazla kripto para olsa da hakkında henüz bilmediğiniz gerçekler olabilir. Bu yazıda, blockchain teknoloji üzerine kurulu Bitcoin gerçekleri ‘ni paylaşacağım.

 

Bitcoin
Bitcoin

 

Gizemli Yaratıcı

Bitcoin ilk olarak 2009 yılında, Satoshi Nakamoto mahlasıyla ortaya çıkan kişi ve bir grup çalışması sonucu ortaya çıkmıştır. Bu grup 2010 yılının sonuna doğru internet dünyasından kaybolmuş ve daha sonra ne forumlarda ne de Github gibi yazılım için kurulan sitelerde görülmemiştir. Bu gizemli grup veya kişi ile insanlar sadece forumlar aracılığıyla veya e-mailler ile görüşmüştür.

Bu yaratıcının cüzdanında 980.000 adet Bitcoin olduğunu bilinmekle birlikte, bu kişiyi ya da grubu dünyanın en zenginleri arasında yapar.

 

 

Satoshi

Gizemli yaratıcısının imzası olarak düşünebileceğimiz, Bitcoin’in en küçük birimine Satoshi denir ve 1 Satoshi ve 0.00000001 Bitcoin’e tekabul eder. Ve bu değer 1 olduğu zaman, elinizde bir Bitcoin olacaktır.

 

 

Bitcoin Kaybetmek

Bitcoin adresini kaybetmek veya diğer bir deyişle size özel anahtarınızı (private key) kaybetmek sadece Bitcoin kimliğinizi kaybetmek değil, aynı zamanda cüzdanınızdaki Bitcoin’lerini de kaybetmek anlamına gelir. Araştırmalar gösteriyor ki, Bitcoin adreslerinin `’ı hayalet adresler olarak geçmektedir. Bu da çoğu Bitcoin kullanıcılarının adreslerini kaybettiği, dolayısıyla Bitcoin’lerini de kaybettiği anlamına gelir.

 

 

Liberland

2015 yılının Nisan ayında, Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki bir bölgede Liberland adıyla bir mikro devlet kurulmuştur. Kurucusu, aktivist, siyasetçi olan Vit Jedlicka, bu micro devletin para biriminin Bitcoin olmasına karar vermiştir. Bitcoin’in blockchain üzerine kurulu olması nedeniyle, güvenilir, şeffaf bir finansal enstrüman olduğunu iddia etmişlerdir.

 

 

Enerji Tüketimi

Bitcoin madenciliği ya da diğer bir deyişle, Bitcoin kazmak oldukça yüksek enerji tüketimine neden olmaktadır. Örnek vermek gerekirse, İrlanda’nın yıllık hane elektrik tüketimi 5.000 kilowatt/s iken, bütün Bitcoin madenlerinin enerji tüketimi yaklaşık olarak 60 terawatt/s olarak tahmin edilmektedir. Aradaki bu tüketim farkı göze alındığında, Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimi olarak büyük problem olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

 

 

Bitcoin Yasakları

Aslında çoğu ülke Bitcoin’i bir para birimi olarak ya da finansal enstrüman olarak kabul etse de hala Bitcoin’i kabul etmemiş ülkeler vardır ve hatta yasaklamış ülkeler vardır. İzlanda, Bangladeş, Bolivya bu ülkelerden bazılarıdır.

Bazı ülkeler ise vatandaşlarını Bitcoin kullanırken dikkatli olmak gerektiğini ve bunun riskli bir market olduğunu söyler. Tayland, İran bu ülkelerden bazılarıdır.

 

Bitcoin
Bitcoin

 

Sınırlı Sayıda Olması

Bitcoin’in bu kadar değerli olmasındaki nedenlerden biri de fiziki para gibi sınırsız olmaması ile alakalıdır. Merkez bankaları 1971 yılında alınan karar ile Altın Standardı olarak bilinen karardan vazgeçmiş. Böylece diledikleri kadar para basabilecekleri bir döneme adım atmışlardır. Bitcoin ise 21 milyon adet ile sınırlandırılmış bir para birimidir. Bugün itibariyle 17 milyon Bitcoin piyasada dolaşım halinde.

 

 

 “B” Gücü

Bitcoin’in büyük veya küçük olarak yazımı -teknik olarak- farklı anlamlara gelmektedir. Küçük B ile yazıldığı zaman (bitcoin), transferlerin gerçekleşmesini sağlayan kripto para anlamına gelir. Büyük B ile yazıldığı zaman (Bitcoin) ise, kullanılan kripto adrese atıfta bulunulmuş olunur.

 

 

Sonuç

Kripto Dünya’sının giderek popülerlik kazandığı bu günlerde sizlere bu Bitcoin ile ilgili bilgiler vermek istedim. Bu bilgiler tabii ki bu koca dünyayı anlatmaya yetmese de öğretici olacaktır.