Blockchain Sistem Ağı Ne Anlama Gelmektedir?

 

Blockchain diye ifade edilen sistem ağı, herhangi bir merkez diye tabir edilen yere ya da şahsa bağlı olmamaktadır. Bu sistem ağına adapte olabilmiş cihazlar aracılığıyla yapılmaktadır. Gerçekleştirilen işlemler bu anonim araçlar tarafından gerçekleştirilmektedir ve dışarıdan gerçekleştirilecek bir müdahaleye bütünüyle kapalı durumda bulunmaktadır.

Diğer internet platformlarının bütün datalarını bir merkezi noktada bulundurulması yerine birden çok cihaz ya da bilgisayara yönlendirmektedir. Bu sayede bu bilgilere dışarıdan yapılabilecek bütün riskleri engellemektedir.

Sistemin veri tabanı, sadece kullanıcıları bireylerine değil herkese açık olarak bulunmaktadır. Bu sayede kontrolünün yapılması şeffaf bir biçimdedir. Bir blok içerisinde kayıtlı bulunan işlemleri, cüzdan adres bilgilerini, Transaction ID (yani gönderim kodu sistemi) ve miktar durumları herkes tarafından takip edilebilmektedir.

 

Blockchain

 

Nasıl İşliyor?

Blockchain sistemi bütün kullanıcı insanların cüzdan adresleri, işlem gerçekleştikçe sistem tarafından kayıt altına alınır ve tekrarı olan işlemlerin önüne geçilmektedir.

Bu kod bilgisi sayesinde gönderiminizi kontrol ve takip edebilme imkanınız vardır. Transaction ID kodu sayesinde gönderiminize ait bütün önemli bilgileri ağ sisteminde görebilme imkanınınız bulunmaktadır. Alıcı cüzdan adresi, gönderici cüzdan adresi, gönderim miktarı, kaç kez onay aldığı, hangi blokta bulunduğu ve ödemeniz gereken fee ücreti tarzı detayları görebilirsiniz.

 

Blockchain Sistemi Ağının Avantajları Arasında Neler Gösterilebilir?

 

Sistem ağının avantajları genel hatlarıyla şu başlıklar arasında sizlere ifade edebiliriz:

  • Bir merkez konuma ya da şahsa bağlı olmaması yapılan işlemlerin güvenilir, ekonomik ve pratik yapılabilmesine imkan sağlamaktadır.Başka bir ifadeyle merkeziyetsiz bir durumdadır. Yani devletlerin merkez bankalarının etkisinde olmamakta ve merkezi hükümetin kontrolünde bulunmamaması bu sistemi güvenilir hale getirmektedir.
  • Sistem ağı üzerinde yapılan bütün gerçekleştirilen işlemlerin kontrol edilme imkanı sağlaması sistem üzerinde gerçekleştirilebilecek kötü niyetli müdahale ve dolandırıcılıkların önüne geçmektedir.
  • Sistem ağı ile alakalı bütün verilerin dağınık şekilde birçok

Cihaz da tutulma şekli dışarıdan yapılabilecek olası bütün saldırıları engellemeyi sağlamakta ve güvenilir bir sistem ağı sunmaktadır.

 

Blockchain Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

 

Blockchain sistemi Türkçe diline “Blok Zincir” adıyla geçmiştir. Yapılan her işlemin ağ sisteminde kriptografik yani şifreleme yöntemiyle bir karşılığı bulunmaktadır ve gerçekleştirilen işlemler blok zincirleri doldurduğunda başka yani yeni bir blok zinciri oluşturur bu blok zincirlerin birbirlerine bağlı olması ve her yeni blok zincirinin kendisinden önce bulunan blokların kod bilgilerini bünyesinde bulundurmaktadır.

Bu işlem ve işlemler tekrarlandıkça blok arasında bir zincir meydana gelmektedir. Meydana gelen bloklardan biri tamamlandığında yani bittiğinde bir “Hash” kodu ortaya çıkar ve bir sonra oluşacak blok bu “Hash” kod bilgisini kendisine baz alarak başka yani yeni bir blok oluşumuna başlar. Bu “Hash” kod sistemi sayesinde sahte yani kopya bir blok oluşumunun önüne geçilmesi başarılmıştır.

 

Blockchain

 

Kod Sistemi Nasıl Oluşuyor?

Sistem üzerinden gerçekleştirilen veya başka bir tabirle yapılan varlık gönderim işlemleri, bankalar aracılığıyla gerçekleştirilen işlemlere kıyaslanırsa hem daha ekonomik yani ucuz hem de daha pratik yani hızlı gerçekleşmektedir. Kendi cüzdanınızdan gerçekleştirdiğiniz gönderme ağ sistemine işlenir. Cüzdan adresiniz, gönderim talimatınıza göre alıcı cüzdan adresi ve ne gönderdiğiniz miktar detaylarını içinde bulunduran ve gönderim işleminize bağlı Transaction ID kod sistemi oluşmaktadır.

 

  • Temel noktasında bir matematik yöntem veya başka bir tabirle formülüne bağlı kalması ve kendiliğinden olarak çalışma şeklinden ötürü hata olasılığı bulunmamaktadır.
  • Sistem ağına katılan cihazların dağınık şekilde olması bu sisteme herhangi bir kötü niyetli müdahaleyi korumakta ve şeffaflık sağlamaktadır.