kripto para

BTC bu aralar, tehlikeli sularda seyrediyor. Çünkü her ne kadar dolaşımda az sayıda ise de, Elon Musk ve Meksika’nın en zengin 3. Adamının attığı tweetler Bitcoin’in seyrini değiştiriyor. Küçük yatırımcıların penceresinden bakılacak olursa, Elon Musk 1.5 milyar dolarını Bitcoin’e yatırmış ve gelişmeler bununla sınırlı kalmamış Meksika’nın 3. Zengin adamı da 1.3 milyar dolarlık Bitcoin satın almış görünüyor.

"<yoastmark

 

BTC Manipülasyona Açık

O halde Bitcoin iyi gelir getirecek diye düşünüp yükselişte iken satın alma hatasına girenler oluyor. Bir başka senaryoya da dikkat çekmek gerekiyor ki bu senaryo şöyle: Elon Musk ve Meksika milyarderi, daha önce, basına sızdırmadan Bitcoin satın almışlarsa ve bu bilgi birkaç hafta sonra basına kasıtlı olarak değer yükseltme için sızdırılıyorsa ne olacak? Küçük yatırımcılar, Bitcoin yükseliyor diye balıklama atlayacaklar ve birikimlerini yatıracaklar. Bitcoin belli bir artış gösterdiğinde, balinalar hemen stokları satışa çıkaracaksa bu durumda küçük yatırımcılar batışa geçecek demektir.

 

Anlık Durum Nasıl?

Şu anda bir BTC 51.581 dolardan işlem görüyor. BTC’nin bir biriminin 1 milyon dolara yükseleceğine inanan kesimler dahi var. Fakat BTC büyük yükselişlere açık olduğu gibi, sert çakılma senaryosuna da açık bir kripto para olduğundan, küçük yatırımcılar için büyük tehlike arz ediyor. En azından, birikimlerini eritme lüksü olmayan girişimcilerin bu aralar- yatırım tavsiyesi olmamakla beraber- BTC yerine alt coinlere yönelmesi mantıklı olabilir.

 

Çünkü şu anda, başka bir kaynaktan milyar dolar hacminde gelecek yeni bir manipülasyona karşı, BTC sert bir düşüş yaşarsa, diğer büyük balinalar daha büyük alımlar yaparak, kendi stoklarını eritmeden, geçici olarak arttıracaklar ve ilk fırsatta gecenin bir saatinde, BTC kısa süreli pompalamaya maruz kalarak artışa geçer geçmez tüm stokları eritebilecekler. Bunu yapmalarının önünde hiçbir engel ya da otorite yok. Bu durumda olan, küçük yatırımcıya olacak. Her zaman için, zirveye doğru koşmakta olan hiçbir kripto para, yatırım için güvenilir değildir. Her ne kadar, stop limit ile kendini koruyabileceğini düşünen yatırımcılar varsa da onlar bile, bu süreçte en az birikimlerinin yüzde 5’ini kaybetme tehlikesi altında olacaklar.

 

 Küçük yatırımcıların BTC’yi Manipüle Etme Lüksü Yok

Özetle, küçük yatırımcıların, BTC’yi manipüle etme lüksü yok ancak Elon Musk ve Meksika zengininin 3’er milyar dolar daha BTC satın alması, kısa süreli bir pompalama yaptıktan sonra bir anda sermayeyi geri çekmeleri, küçük yatırımcıların sermayeyi kediye yüklemelerine neden olabilir. Buradan çıkarılacak hisse, küçük yatırımcının, ayağını yorganına göre uzatması gerektiğidir. Küçük yatırımcılar Ya BTC alarak, büyük riske girip 1 yıl veya daha uzun süre bekleyişe geçecekler ve ne olup bittiğini fırtına dinene kadar izlemekle yetinecekler; ya da büyük bir maceraya atılmaktansa, alt coin piyasasına girerek, yatırımlarını küçük çapta ama temkinli olarak arttırmaya bakacaklar.

 

NOT: bu yazıda yer alan bilgiler, yatırım tavsiyesi amacı gütmemekte, sadece piyasa analizleri sonucunda kişisel görüşlerden oluşmaktadır.