Kripto Para Biriminin Hukuki Durumu Ve Avantajları

 

Kripto Para

 

Kripto Para Yani Sanal Para Ne Demektir?

 

Kripto para yani başka bir tabirle para, değişim işlemlerinde kullanılabilen, bütünüyle dijital, şifreleme sistemi ile güvenilir bir hale getirilmiş, sanal para birimi olarak bilinmektedir. Kimi çevrelerin ifadelerine geleceğin para birimidir. Dünyada da popüler bir durumda olup gelecekte de çok yaygınlaşacağı tahmin edilmektedir.

 

Merkeziyetsiz Olmasının Anlamı Nedir?

 

Günümüz koşullarında kripto yani sanal para birimleri pek çok insan tarafından bilinen, ülkelerin devlet başkanlarından büyük dev kurum ve şirketlere kadar insanların çok fazla ilgi ve dikkatini kendine çekmiş halde olan bilinmeyeni fazla olan bir olgu olarak bulunmaktadır. Takas yani değişim işlemlerini doğrulamak ve güvenilir bir biçimde yapabilmek için kriptografi kullanılır. Herhangi bir biçimde fiziki karşılığı bulunmamaktadır.

Aslında bankamatik ve kredi kartları aracılığıyla harcanılan ve aktarım sağlanan paralar da sanal para olarak tabir edilmektedir, çünkü gerçekleştirilen bu işlemler neticesinde yalnızca sistem verilerinde değişim olmakta yani meydana gelmektedir. Sanal paralar da bu yöntemle çalışma prensibine sahiptir. Fakat herhangi bir otoriteye ya da merkezi hükümet aracılığıla yönetilmeyen, başka bir tabirle merkezi olmayan yani merkeziyetsiz(decentralized) bir sistem ağı bulunmakta, bu da sistem ağını daha güvenilir olmasını sağlamaktadır.

Fakat merkeyetsiz olma, başka bir tabirle dağıtık bir sistem ağında –Mesala Bitcoin benzeri- işlemin yapılabilmesi için sistem ağının her bir parçasının onay vermesi lazımdır. Bu işlemler blockchain sistemi vasıtasıyla gerçekleşebilmektedir, bu sayede gerçekleşen her işlem bütün insanlar tarafından görüntülenebilmektedir.

 

Kriptoloji Ne Demektir?

 

Kriptoloji formülü, bir şifreleme bilimi olarak ifade edilmektedir. Gerçekleştirilen verilerin bir sistem ağına göre şifreli bir hale gelmesidir. Kripto paralar yani sanal paralar ortam içerisinde şifrelerin meydana gelmesi ve çözülmesi vasıtasıyla transfer edime imkanı bulur. Hash fonksiyonları benzeri algoritma formülleri kullanılır.

 

Kripto Paraların Geçmişten Günümüze Tarihsel Gelişimi

 

Teknolojinin gelişme çağı olan 90’lı yıllardan itibaren dijital platformda kullanılabilecek bir para birimi meydana getirmek için birçok girişim ve teşebbüste bulunuldu. Flooz, Beenz ve DigiCash benzeri sistemler gerçekleştirildi, Ama bu teşebbüsler dolandırıcılık, ekonomik sıkıntılar, şirket içi anlaşmazlıklar benzeri sebeplerden ötürü başarısız neticeler verdi. Tüm bu çalışmalar güvenli, üçüncü bir elden yaklaşım fikrini geliştirdi.

İlk sanal yani kripto para olan Bitcoin,2009 senesinin ilk zamanlarında Satoshi Nakamoto kod ismiyle sahneye çıkan şahıs ya da şahıslar tarafından ortaya çıkarıldı. Satoshi Nakamato kod adı tarafından ortaya çıkarıldığı söylenmesine rağmen kim veya kimler olduğu tam belli olmayan insan ya da insanlar açık kaynak kodlu yazılım sistemi olarak tarih sahnesine çıkarıldı. Bu sistem ağı uçtan uca şifreleme yöntemiyle dosya paylaşım platformlarına benzeyen bir konseptli bir platform ağı üzerinden ilerlemişlerdir.

 

Kripto paraların güvenilir Olup Olmadığı Hususu

 

Ödeme yöntemleriyle alakalı en ciddi problemlerden birisi de şudur ki aynı sanal paranın iki defa harcanması ihtimalidir. Bunu engellemek için kullanılan geleneksel metot, gerçekleştirilen işlemlerin kaydını tutmakta olan merkezi bir aracı olmasıdır. Yani Örnek vermek gerekirse daha iyi anlatabilmek için banka örneğini verebiliriz. Ancak bu yöntem araya tüm kripto parayı kontrol edebilecek bir otoritenin oluşması demek anlamına gelir. Bu da güvenilir olma özelliğini azalmaktadır.

 

Tüm transfer işlemleri gönderici kişinin ve alıcı kişinin cüzdan adresleri ve gönderilecek miktar bilgileri ile gerçekleşmektedir. Değişim yani takas yöntemi ya da gönderi işlemi gönderen kişi vasıtasıyla doğrulanmalı ve daha sonra da sistem ağı tarafından onaylanır haldedir. Onaylama yöntemi yalnızca madenci kişiler aracılığıyla kriptografik bir bulmaca çözülmesi ile yapılabilir. Gerçekleştirilen bir işleme onay verildiği takdirde geri alınması söz konusu dahi olamaz. Kripto paralar yani sanal paralar için en büyük risk ve risk faktörleri hack’lenme yöntemi ve dışarıdan saldırı olma ihtimalidir.

 

Kripto para nasıl üretilmektedir? Kripto para madenciliği ne anlam gelmektedir?

 

Sanal paraların üretim şekli de kendisi gibi dağıtık olan sistem ağı üzerinden yapılmaktadır. Yani kullanan insan temellidir. Sanal yani kripto para birimlerinin üretim sınır kapasitesi vardır, bu nedenle üretilen sanal para miktarı artmaya başladıkça sanal para üretebilmek için çözülmesi lazım gelen işlemler güç hale gelir.

Üretim işlemleri madencilik vasıtasıyla olmaktadır, fiziki şekilde madencilik olmasa bile matematik problemlerine çözüm bulma benzeri buna dayalı işlemler yapılmaktadır. Başka bir tabirle işlemci gücü ve internet bağlantı sistemine sahip olduğunuz sayede madencilik hizmetini, birisi aracılığıyla görev verilmeksizin gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kripto paranın yasal bir zemini var mıdır?

 

Kripto paraların yani sanal paraların hukuki olup olmadığı ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bazı ülkelerde yasallık hali hala günümüzde belirsiz ya da değişebilirken, kimi ülkeler kullanımına, kripto para ticaretine açık bir şekilde izin vermektedir. Kimi ülkeler de sanal para kullanımını yasak hale getirdi veya sanal para kullanıma sınır getirmiş oldu.

 

“Bitcoin kripto para yasal mı?” benzeri sorular pek çok insan tarafından sorulmaktadır. Şu anda ülkemizde yani Türkiye Cumhuriyeti devletimizden Bitcoin kripto parasının kullanımına ait yasa ya da kısıtlama tedbiri getirilmemiştir, bu nedenle Bitcoin veya diğer sanal paraları cüzdanınızda bulundurmaktan, sanal para almaktan ya da sanal para satmaktan dolayı ceza almanız söz konusu değildir.

 

Madencilik yapmak hukuki midir?

 

Bitcoin veya kripto para üretim şekli, yani sanal para madenciliği yapmak suç sayılmamaktadır. Yasal olmayan yani hukuki olmayan bir hal söz konusu olmamaktadır.

 

Sanal paradan kazançlarınızdan vergi alınabilir mi?

 

Kendi hesabınıza düzenli bir şekilde para geldiği durumu farkedilirse, sanal para kazancınız üzerinden bir miktar vergi istenebilir. Maliye Bakanlığı tarafından hesabınıza gelen kazancınıza sorgu yapılırsa bu gelirinizi sanal para değişim işleminden ya da madencilik işleminden elinize geçtiğini belirtebilir, bazı durumlarda bu işleminizi hesap hareketlerinizi kullanarak doğru şekilde ilerleyebilirsiniz.

 

Kripto paraların avantajları arasında neler sayılabilir?

 

  • Hiçbir merkez bankasına tabii olmaması nedeniyle ülkelerin finansal durumundan etkilenmesi söz konusu değildir. Merkeziyetsiz olarak da tabir edilmektedir. Merkeziyetsiz olması nedeniyle merkezi hükümetten etkilenmemektedir. Bu durum onu güvenilir bir konuma getirmektedir.
  • Kripto para için açılan hesabın dondurulma durumu veya bulunan bir hesaba el konulması olanaklı bir halde değildir.