Bitcoin

Kripto Para Borsasında Boğa Dönemi

 

Kripto para borsası ‘nda varlıklarını değerlendirmek isteyen girişimciler için, bu piyasada hemen her gün yeni kripto para birimleri borsalara girerek, kendi çizgisini yükseltmek istiyor. BTC ve alt coinlerde ocak 2021’den bu yana boğa dönemi adı verilen, artış dönemine girildi. Şu anda BTC tahmin edilemeyecek boyutlara yükseldi. An itibari ile BTC 51.700 dolardan işlem görürken ETH Ethereum 1.914 dolara yükseldi. Boğa dönemi alt coinlerde de yüzde 10 ile yüzde 300 arasında değişen artışlara kapı araladı. Yine de yükselişe geçen tüm kripto para birimleri, yüklü yatırımlar için oldukça riskli olabilir. Çünkü doyum noktası belli olmayan ve son 2 aydır sürekli yükselen kripto paraların bir anda çakılması durumunda varlıkların erimesi tehlikesi var.

Yatırım tavsiyesinde bulunan yorumcuların, coin artarken alınmaması, projesi ve alt yapısı sağlam olan alt coinlerin dikkatle takip edilmesi ve projesi sağlam olan düşük noktadaki alt coinlerin düşünülmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Boğa döneminde tüm kripto paralar, sürekli olarak yükseliş trendindeler. Ancak bu süreç ne kadar sürecek? Süreci kimler kontrol ediyor? Alt coin süresini de BTC sürecini de büyük balinalar adı verilen milyar dolarlık yatırım yapan kişi ve kurumlar kontrol ediyorlar.

 

kripto para borsası

 

Alt coin Piyasasında Manipülasyona Dikkat Etmek Gerekiyor

Daha birkaç gün önce Elon Musk DOGECOIN hakkında iyi şeyler söyledi ve birden DOGE artışa geçti. Artışa geçip doygunluğa ulaşan DOGE için bireysel ve küçük yatırımcıların DOGE alması, tehlikeli olabilir. Maksimum Supply değeri belli olmayan DOGE için dolaşımda 128 milyar 428 milyon adet söz konusu. 28 ocakta 0.007 dolar seviyesinde olan DOGE COIN şimdi 0.05 dolar sınırında seyrediyor. 20 günde 7 kat artış gösterdi. 1.000 dolarını DOGE alt coine 20 gün önce yatıranlar, bu gün 7.000 dolar kazanç sağladı. 10.000 dolarını yatıranlar ise 70.000 dolar elde etmiş oldu. Ama bu pembe tablo hep böyle gidecek mi?

 

Tam 1.5 milyar dolar!

Bu kripto para borsası gibi yüksek riskli bir borsa için söylenemez. Geçtiğimiz günlerde 1.5 milyar dolarını BTC’ye yatıran Elon Musk’tan sonra şimdi de Meksika’nın üçüncü zengin adamı varlıklarının yüzde 10’unu yani 1.3 milyar dolarını BTC’ye yatırdı. Bu iki odaklanma, BTC değerini 51.700 dolara çıkardı. Bu otoriteler, gecenin bir yarısı paralarını çekecek olursa, BTC tüm küçük yatırımcılarını üzer. Öte yandan da BTC için, geleceğin parası diyenler, BTC 1 milyon dolara ulaşacak diyenler de var. Şu anda tablolar oldukça yeşil ve pembe bulutlara doğru bir yükseliş sürüyor. Ancak küçük yatırımcıların, alt coin piyasasında ezilmemesi için, dikkatli adım atması öneriliyor.

 

Altcoinler için durum nasıl?

Çok yakın zamanda büyük bir patlama yapması beklenen Ontology, IOATA ve AMEPAY dikkat edilmesi gereken alt coinler olarak göze çarpıyor. Boğa döneminde olduğumuz şu günlerde 1 gün içinde 4 kat artan AMEPAY henüz Binance ve OKEx borsalarında yerini almadı ama MXC borsasında yerini aldı. Sadece bir günde 0,001 dolardan başlayıp bu gün 0.044 dolara çıkan AMEPAY, yatırım tavsiyesi olmamakla beraber, uzun vadede kazanç sağlar. Binance borsasında varlıklarını değerlendirenlerin MXC borsasına kayıt yaparak AMEPAY alt coin satın alması ve soğuk cüzdanda 2-3 ay bekletmesi yüzleri güldürür. 2-3 günde parayı dörde katlayacak en kolay iş şu an için kripto para işi…

 

Şimdi BTC Alınır mı?

Bazı geleneksel kafa ile düşünen ve sağlam iş yaparak az riskle kazanç sağlamak isteyen yatırımcıların, kripto para piyasasına ön yargılı yaklaşımını kıracak gelişmeler olmaya devam ediyor. Elon Musk ve Meksika milyarderi bu ön yargıları değiştirecek gibi. Ancak başında da ifade ettiğimiz gibi, BTC 51.700 dolar seviyesinde iken, şimdi BTC almak büyük bir risk almak demektir. Balina adı verilen büyük yatırımcıların, kapışması sonucu BTC büyük değer kaybederse, ellerindeki diğer milyar dolarları da BTC alarak harcayabilirler. Böylece kısa bir süre daha yükseliş sağlayıp sonra da bir anda tüm kripto varlıklarını nakde çevirebilirler. İşte o zaman büyük yıkımlar, küçük yatırımcıları bekliyor olacak. O nedenle altın kural olan, “Aşırı yükselişte iken coin alma” kuralını akılda tutmalıyız.

 

NOT: Yazıda yer alan bilgiler, asla yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi varlıklarını kendi bilgisi ve araştırması doğrultusunda karar kılacağı yatırım aracına yönlendirmelidir.