kripto para

Kripto Para Çeşitleri ve Özellikleri

Kripto para çeşitleri ve özellikleri nelerdir? Dijital dünyanın yeni sistemleri haline dönüşen ve her birinin kendine özel bir ekosistemi buluna kripto para birimleri her geçen gün daha fazla çeşitlenmektedir. Bitcoin ile başlayan kripto para birimi macerasında süreç günümüzde yüzlerce altcoin ve kripto para birimi olmasına kadar uzanmıştır.

Her bir kripto para biriminin kendine özel avantajları bulunduğu gibi nitelik bakımından da bazı farklılıklar içerir. Bu çeşitliliğin en temel sebebi kripto para birimlerinin bağlı oldukları ekosistem ya da platform adını verilen sistemlerin temel amaç bakımından farklı yöntemler benimsemiş olmasıdır.

 

kripto para
kripto para

 

En Güvenli Kripto Para Çeşitleri ve Özellikleri

Kripto para çeşitleri ve özellikleri söz konusu olduğunda para biriminin ait olduğu ekosistem ya da platform güvenlik bakımından yüksek düzeyde güvenirlik duyulması gerektiği vaadinde kesin olarak bulunmaktadır. Dolayısıyla günümüzde hangi kripto para ekosistemi daha güvenilirdir ya da hangi kripto para daha güvenli bir yatırım aracıdır gibi soruların bazı durumlarda havada kalması olasıdır.

Ethereum, Bitcoin, Ripple, DASH, Steller, Cardano ve Litecoin gibi çok bilindik ve hacim bakımından kripto para borsasının önemli bir bölümünü kaplayan kripto para birimleri diğer altcoinlere göre daha fazla güven içermektedir ve bu durumun temel olarak üç sebebi bulunur.

Kripto para birimleri konusunda güvenirlik testinin üç odak noktası şu şekilde sıralanabilir:

  • Söz konusu para birimlerinin altyapılarının ve teknolojik gereksinimlerinin yüksek güvenlik içermesi
  • Bu kripto paraların küresel finans kuruluşları ve sermayeler ile destekleniyor olması
  • Güçlü bir yönetim kadrosuna sahip olarak yenilikçi çözümler üretiyor olma konusunda vadettikleri

Bu odak noktaları kripto para birimleri konusunda güven testinin en temel dinamikleri olarak dikkat çeker. Dolayısıyla bu faktörlere global ölçekte cevap veren kripto para birimlerinin daha fazla güven içerdiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Öne Çıkan 6 Kripto Para Çeşitleri ve Özellikleri

Kripto para çeşitleri belirtilmiş olduğu gibi birçok özel isimle anılıyor olduğu gibi genel olarak bazı farklar içerir. Yine belirtilmiş olduğu gibi bu farkların en temel sebebi kripto para birimleri ekosistemlerinin kullanıcılara ve yatırımcılara vadettiği avantajlar, sunduğu seçenekler, güvenlik olanakları ve diğer özel avantajlardır. İşte öne çıkan 6 kripto para ve özellikleri:

Bitcoin

Bitcoin bilineceği üzere kripto para birimleri macerasında ilk öne çıkan dijital para birim olma özelliğine sahiptir. Bu özelliğinin dışında güçlü altyapısı ve blokzincir üzerinde egemenlik kuran genel yapısı ile günümüzde en çok tercih edilen dijital paradır. Herhangi bir merkeze bağlı olmadan merkeziyetsiz olarak çalışan Bitcoin, işlem hacmi bakımından en güçlü kripto para birimleri arasında ilk sırada yer alır. Ayrıca Peer to Peer (eşten eşe ödeme) sistemi ile çalışan bir ekosisteme sahiptir. Dolayısıyla verilerin gizliliği yatırımcılar ve işlem yapanlar arasında yüksek düzeyde sağlanır.

Ethereum

Ethereum başta Binance olmak üzere kripto para birimleri borsasında Bitcoin’den sonra en çok işlem gören kripto para birimidir. Ethereum kendine ait ekosistemi ile arkasından pek çok altcoin doğmasını sağladığı gibi aynı zamanda akıllı sözleşmeler oluşturma konusunda özel bir avantaj sunuyor olmasının yanı sıra bu özelliğini diğer altcoinlere aktarma konusunda da oldukça güçlü işbirlikleri yapmıştır. Ethereum’un bir diğer güçlü özelliği de arkasında çok ciddi bir finansman gücünün olması ve buna ek olarak yenilikçi çözüm önerileri üretme konusunda önemli bir ekibe sahip olmasıdır.

Dogecoin

Son dönemin en önde gelen ve merak içeren tokenleri arasında yer alan Dogecoin, sahip olduğu niteliklerden çok sanal dünyada şaka amaçlı kullanım özellikleri ile dikkat çeker. Bu bağlamda kripto para çeşitleri arasında mizahi unsurlar barındıran tek kripto para birimi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dogecoin Proof of Work sistemi ile mining yapılabilmesine de izin vermektedir.

Ripple

Ripple temel hedefleri Bitcoin’de yaşanan hız ve maliyet sorunlarını gidermek üzerine olan ve bu sorunları gerçek anlamıyla giderdiğini kanıtlayan, dolayısıyla günümüzde en çok tercih edilen kripto para birimleri arasında yer alan ekosistemdir. Global ölçeği hedef olarak belirleyen Ripple, dünyada en büyük 50 banka tarafından kullanılan kripto para birimi olma özelliğine sahiptir ve bu işlem hacmi ile ciddi düzeyde gelecek vadeder.

Steller Lumens

Pek çok kripto para birimi gibi merkezsiyetsiz blokzincir üzerinde işlem gören Stellar Coin kripto parasına sahip olan Steller Lumens, spam önleyici özelliği ile dikkat çeker. Yine pek çok kripto para platformunda olduğu gibi kar amacı gütmeyen bir vakıf tarafından idare edilen bu sistem finansal transfer işlemlerini hızla gerçekleştirme konusunda önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Cardano

ADA kısaltması ile de anılan Cardano, kripto para birimleri borsasında en çok işlem gören dijital paralar arasında yer almaktadır. Proof of Stake altyapısı ile işlem gören Cardano, ödeme ve kontrol olmak üzere iki farklı katmandan oluşan bir ekosisteme sahiptir. Bazı ülkelerde ATM üzerinden işlem yapabilme olanağı da sağlayan Cardano, yerel para birimlerinin dönüştürülebilmesine de izin verir.