Bitcoin

Kripto Para Nedir Nasıl Kazanabiliriz?

"<yoastmark
Kripto para nedir

Ne işe yarar? Günümüzde birçok insan kripto para borsalarına olan ilgilerini arttırmış. Bunun sonucunda bu sektörde meydana gelen büyüme seviyesi ve yapılan işlem sayısı da gün geçtikçe katlanmaktadır.

 

 Peki Bu Kadar İlgi Gören Kripto Para Nedir?

 

Kripto para alışılmış para birimlerine göre güvenilir, modern ve teknolojik bir alternatif sanal para birimi.

Kripto para sisteminin kontrolünü elinde tutan herhangi bir kurum yok. Bağımsız şekilde işleyen bir yapıya sahiptir. Bu kripto paraların başında en popüler ve birim olarak en değerli olan varlık bitcoin olarak bildiğimiz kripto paradır.

 

 Bu İşlemlerinin Çalışma Sistemi Nasıldır?

 

Alışık olduğumuz finans sistemlerinde bireylerin yapacakları transfer işlemlerinin kısa zamanda ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmeleri belirli aracı kurumlara bağlı. Kripto para transferlerinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Transfer edilecek birim varlıklar doğrudan kişilerin sahip olduğu cüzdanlar arasındaki işlemler ile gerçekleşir.

 

Bu işlemlerin yürütülmesinde etkin olan süreç blockchain (blok zinciri) adı verilen bir teknolojidir. Bu teknolojide, gerçekleşecek transfer ve cüzdan bilgileri belirli bir merkez nokta yerine sayıca fazla ve bu iş için geliştirilmiş üst düzey bilgisayarlarda depolanır. Böylece bu teknolojide insanların güven içinde işlem yapması ve cüzdanlarındaki varlıkların güvenliği sağlanmaktadır.

 

Zamanla kripto para borsası içerisinde büyük bir yer edinen bitcoin’e alternatif birimler düşünülmüştür. Bunun sonucunda günümüzde altcoin olarak bilinen kripto paralar ortaya çıkmıştır. Bu altcoinler arasında en çok işlem gören varlıklar arasında ethereum var.

 

Peki Nasıl Kazanabiliriz?

 

Temel anlamda kripto para vasıtasıyla para kazanmanın iki yolu vardır. Takipte bulunduğunuz herhangi bir kripto para birimini al sat işlemi yaparak kar elde edebilirsiniz. Tabi ki bu al sat işlemleri için kripto para borsası hakkında güncel bilgiye sahip olmanız ve devamlı araştırma içinde olmanız gerekmektedir. Bir de günümüzde daha az tercih edilen kripto para madenciliği var. Bu işlemi yapmak için üst düzey özelliklere sahip cihazlar gerekir. Bu nedenle yüksek yatırım gerektiren, maliyetli bir iştir. Ayrıca çok fazla kişi bu alanda faaliyet gösterdiği için kazancı eskisi kadar iyi değildir.