kripto para

Kripto Paralar Neden Düşüyor? Piyasa Nasıl Hareketleniyor?

Kripto para takipçileri ve yatırımcılar açısından kripto paralar neden düşüyor? Sorusu finansal yatırımların sürdürülebilir olması ve yatırımlar aracılığıyla kazanç elde edilebilmesi adına son derece kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca kripto paraların düşmesi ya da aşağı doğru bir trend yakalaması, yatırımcıların yapacakları finansal işlemlerde gösterecekleri tavır konusunda da önemli bir konuma sahiptir.

Kripto paralarda yaşanan düşüşler karşısında panik ve endişe temelli gerçekleşen yaklaşımlar yatırımcıların büyük oranda hüsranla borsalardan ayrılmasını sağlayabildiği gibi aynı zamanda yapılan yatırımların da zarara uğramasına doğrudan sebep olabilmektedir. Dolayısıyla en hızlı yükselen kripto para kadar düşüşe geçen kripto para birimi de önemli bir yatırım aracı haline dönüşebilir.

Düşüşe geçen kripto para biriminin önemli bir yatırım aracı olup olmadığını anlamak adına öncelikli olarak düşüşün sebeplerinin ne olduğu üzerinde durulması gerekir. Bu kapsamda sorulması gereken soru kripto para neden düşüyor şeklindedir ve dolayısıyla aşağı doğru gerçekleşen trendin nedenleri öncelikli olarak anlaşılmalıdır.

 

kripto para
kripto para

 

Kripto Paralar Neden Düşer?

Kripto paraların düşüşe geçme sebepleri çoğunlukla reel borsalardan olduğundan daha farklıdır. Reel borsalarda siyasilerin verdiği demeçler, ülke politikaları, güncel gelişmeler gibi sebepler büyük oranda etkili olmakla birlikte kripto para borsalarında buna benzer etkiler ortaya çıkmaz ve kripto para neden düşüyor? Sorusuna verilebilecek en keskin cevap arz ve talep ilişkisi üzerindendir. Dolayısıyla kripto para birimlerinin düşüşleri demeçlere ye da siyasi söylemlere göre işlemez.

Buna karşın kripto paraların yükselmesinin sebepleri arasında demeçler, görüş bildirileri veya yönlendirmeler yer alabilir. Son zamanda Dogecoin’e ünlü iş insanı Elon Musk tarafından yapılan yönlendirme de olduğu gibi bir anda yükselen Dogecoin kapsamında ortaya çıkmıştır. Kripto para yükselişlerinde buna benzer durumlar ile karşılaşılması mümkündür fakat düşüş durumları daha farklı sebeplere dayanır.

Kripto para neden düşüyor? sorusuna verilecek olası yanıtlar şu şekildedir:

  • Kripto para arzının artmış olması
  • Hızlı büyüme gerçekleşmesinin ardından direnç kaybı sorunlarının ortaya çıkması
  • Kripto para borsalarının çok daha yeni sistemler olmaları
  • Mining işlemleri ile gerçekleşen üretim fazlalığı
  • Kripto paralara gösterilen talepler

Temel olarak bu nedenlerden dolayı kripto para düşüşü yaşanabilir ya da yaşanması muhtemeldir. Bazı durumlarda ise şartlar daha özel sebeplere bağlı olduğundan gelişmeler de farklı sonuçların doğmasına sebep olabilmektedir. Bu duruma en güzel örnek son dönemde beklendiğinin aksine düşüşe geçen Bitcoin’dir.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Son dönemde en çok merak edilen konuların başında Bitcoin neden düşüyor? Sorusu gelmektedir. Bitcoin’in düşüşe geçmesinin temel sebepleri ABD’de gerçekleşen tahvil faizi oranlarının yükselmesi ve Avrupalı siyasetçilerin kripto paralar konusunda yönlendirmeleri yer almaktadır. Bu söylemler siyasi içeriğe sahip olmamakla birlikte tamamen kripto para satın alma işlemlerine yönelik olumsuz tespitlerden kaynaklanıyor olduğundan Bitcoin düşüşüne etkide bulunmuştur.