Nvidia, özel CMP madencilik kartlarını yayınlayacak ve RTX 3060’te Ethereum Hashrate’i yarıya indirecek

 

Nvidia - Ethereum
Nvidia – Ethereum

 

Ethereum için 18 Şubat 2021’de Nvidia, profesyonel madencilik için CMP HX (Kripto madenciliği işlemcisi) adı verilen özel bir GPU’ya dayanan pazar çözümleri başlattığını duyurdu.

GeForce Serisi Ekran Kartları şirket oyunculara bırakmak istiyor. Nvidia, Geforce RTX 3060 GPU’larının Hashrate’ini Game Ready sürücüleri seviyesinde sınırlayacak, böylece madenciler için daha az arzu edilecekler. Aslında, madencilikte GPU performansı %50 oranında azalacaktır. Bu adımda, şirket grafik kartı sıkıntısı ile pazar durumunu iyileştirmek için adı attı.

“Biz oyuncularız. Yeni oyun özelliklerine, yeni mimariye, yeni oyunlara ve teknolojiye bağlıyız. Oyuncular için GeForce GPU’ları tasarladık ve oyuncular daha fazlasını talep ediyorlar. CMP ile, madencilerin oyuncular için GeForce RTX gpu’larını koruyarak en verimli veri merkezlerini oluşturmasına yardımcı olabiliriz” diye açıkladı Nvidia.

30HX, 40HX, 50HX ve 90HX şirket profesyonel madencilik için pazar 4 model grafik kartları yayınlayacak. İlk iki ürün 2021’in ilk çeyreğinde piyasaya sürülecek, geri kalanlar bu yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacak.

 

Profesyonel madencilik için Nvidia ekran kartlarının özellikleri nelerdir? Bir de ona bakalım isterseniz;

 

Bu cihazların GPU’ları grafikleri hesaplamıyor. Kartların video çıkışı yoktur ve özellikle kripto para birimi madenciliği için optimize edilmiştir. CMP tabanlı çözümler ayrıca madenciliğin enerji verimliliği arttı. Daha düşük bir tepe çekirdek voltajı ve frekansına sahip oldu.

Nvidia RTX 3060 grafik adaptörü 25 Şubat’tan itibaren satışa sunulacak. Ekran kartı, 3584 CUDA çekirdeği olan bir GA106 çipine dayanıyor. Gemide 12 GB GDDR6 bellek vardır.

Piyasaya sürülmeden önce kartı alan bir inceleme editörü, Nvidia RTX 3060’teki performans sınırının sadece bir madencilik algoritması için çalıştığını doğruladı, Ethash, Mxeshs parametresini kullanırken beklenen değere göre %50 daha az.

Şubat ayı başlarında Nvidia, eski GPU’ları (14nm GP107 ve 12NM TU106) üretmeye geri döndü. Şirket, ekran kartlarının ek bir sürümü için bu çipleri ortaklarına verdi. Nvidia, piyasadaki yeni grafik kartlarının devam eden sıkıntısı ile başa çıkmak için bu adımı attı.