Ripple Nedir? Nasıl Alınır ve Satılır?

XRP, 2012 yılında Ripple Inc. Şirketi tarafından üretilen dijital para. Ripple şirket adı iken XRP ise coin ’ine verilen isimdir. XRP, Ripple ağı üzerinden, kişiler ve bankalar arasında para transferinde kullanılır. Bu Coin transferlerinde diğer kripto paralara nazaran çok daha düşük komisyon ücreti ile bilinir. XRP yatırımcılarına güvenli, anında ve neredeyse ücretsiz küresel finansal işlemleri yapmalarını mümkün kılar. 

XRP, Bitcoin ve diğer merkezi olmayan kripto paraların aksine, varlığını kar eden bir şirkete dayandırması, merkezi bir yapısının olması hasebiyle oldukça farklıdır. Gelin Ripple nedir? Nasıl alınır?  daha kapsamlı şekilde açıklayalım.

 

XRP

 

Ripple Nedir?

Para göndermek maksadıyla internet üzerinden kullanılan bir iletişim protokolüdür. Ripple günümüzde 40’ dan fazla ülkeye ve 300’ den fazla finansal şirkete hizmet sağlamaktadır. Block zinciri kullanarak, neredeyse ücretsiz, güvenli, her boyutta ve anında transfer özelliğine sahip.

Ripple Coin’i Xrp şu an piyasalarda $16,8 milyar ile 7. Sırada yer almaktadır. Xrp’ nin 1 adeti $0.469 yani 3.34 tl’den işlem görmektedir. Son aylarda şirkete, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava açılmasına rağmen market CAP’ te ilk 10’ da olan yerini hala korumaktadır.

Oldukça sansasyonel haber olan bu davanın konusu ise Ripple şirketinin yatırımcı üzerine kayıtlı olmayan Coinl’eri yani Xrp’ leri satması idi. Mahkeme 16 Ağustos içerisinde karar verecek. Bu süreçte Xrp’ den önemli miktarda para çıkışının olduğu gözlemlenmesine rağmen, davadan olumlu sonuç bekleyen uzun vadeli Xrp yatırımcısının, halen elinde hatırı sayılır miktarda bu Coin’i tuttuğunu söyleyebiliriz.

Ripple şirketinin ürettiği 100 milyar Xrp olsa da; bu şirket 45 milyar XRP (%45)’i piyasaya sürmüştür. Xrp’ de, Bitcoin ve Etherium’da olan madencilik ile üretim söz konusu değildir. Sadece bu şirket tarafından yılın belirli zamanlarında piyasaya Xrp sürülmektedir.

 

XRP

 

Ripple Nasıl Alınır Satılır?

Xrp satın almak için ilk olarak bunu satan güvenli bir kripto para borsasına üye olmak gerek. Bu kapsamda ülkemizde en çok bilinen ve sıklıkla kullanılan borsalar Paribu ve BTCTürk’ tür diyebiliriz. Bunun yanında dilerseniz yabancı kripto para borsalarından da (örn; Binance, Huobi, Okex, Kraken, Bitstamp) Xrp’ i satın alabilirsiniz. Bu tamamen yatırımcının kendi tercihine kalmıştır diyebiliriz.

Borsaya üye olup, kendinize ait kimlik tanıtarak özel hesap açtıktan ve hesabınızı tamamen doğruladıktan sonra borsada yer alan pariteler üzerinden bu Coin’i satın alabilirsiniz.

Buna örnek verecek olursak; Paribu borsasını kullanrak Xrp satın almak için öncelikle bu borsa kayıt olmalısınız ve hesabınızı tanımlamalısınız. Ardından Papara’dan hesabınıza itibari para aktarımı yapmalısınız. Daha sonra istediğiniz Xrp/Usdt veya Xrp/Tl pariteleri üzerinden Xrp satın alıp ihtiyacınıza göre kullanabilirsiniz.