Token ve Coin Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

 

Coin-vs-Token
Coin vs Token

 

Token ve coin arasındaki farklar, kripto para borsası ile yakından ilgilenen bireylerin merak ettiği durumlar arasında görülmektedir. Günümüzde oldukça yaygın bir kullanıma sahip olan kripto para birimleri, taşıdıkları değere ve kazandırdıkları miktara bağlı olarak alıcı bulmaktadır. Ülkemizde ve hatta tüm dünya genelinde yoğun bir ilgiye sahip olan bu kripto paralar, yatırım amaçlı tercih edilmektedir.

Değeri, hizmeti ve ürünü temsil etmesi ile bilinen token, pek çok birey tarafından incelenen başlıklar arasında yer almaktadır. Menkul kıymet token’ı, hizmet token’ı ve hisse senedi token’ı olarak üç temel gruba ayrılan bu kavram, genellikle Ethereum blok zinciri üzerinde yer almaktadır. Bu nedenle token ve coin arasında görülen en temel fark bağlı oldukları zincirlerden oluşmaktadır. Coin kendine ait bağımsız bir zincirden oluşurken, token ise hali hazırda bir blok zinciri üzerine kurulmuştur.

 

Token Nasıl Satın Alınır?

Kripto para borsası ve birimlerine ilgi duyan bireylerin incelediği konular arasında token nasıl satın alınır sorusu da yer almaktadır. Pek çok yatırımcı, kripto para birimlerinden yararlanmayı tercih etmektedir ancak bundan önce piyasada yer alan diğer terimler hakkında da bilgi sahibi olmayı tercih etmektedirler.

Token nedir konusunda araştırma yapıldıktan sonra bu birimin uygun olduğunu düşünen kişiler, token’ın nasıl satın alınacağını da fazlasıyla merak etmektedir. ICO dönemi olarak tabir edilen zaman aralığında alınması gereken token şu adımlar incelenerek elde edilebilmektedir:

  • İlgili internet sitesi üzerinden ICO’ya üye olun.
  • Eter veya Bitcoin alanında satın alma işlemi yapın.
  • Aldığınız değerleri cüzdanınızda toplayın.
  • ICO token satın alma işlemi yapın.
  • Elde ettiğiniz kripto parayı ICO’ya katılmak için ilgili adrese yönlendirin.
  • ICO tokenlerınızı cüzdanınızda toparlayın.
  • Tokenlarınızı saklamak için yöntem belirleyin.

ICO Token Aldım, Ne Yapacağım?

ICO token aldım, ne yapacağım sorusuna net bir yanıt bulmak oldukça zordur. Çünkü kripto para borsasında yapılan tüm işlemler yatırım amaçlı yapılmaktadır. Bu nedenle de kişilerin ellerinde iki seçenek bulunmaktadır. Elde edilen birimler saklanıp değerlendirilmeli veya diğer kişiler ile değiş tokuş yapmak için alınıp satılmalıdır.